Otworzenie własnej firmy wymaga odwagi, odpowiedzialności i stalowych nerwów. Jako właściciel jesteśmy zdani na tylko siebie. Od naszych decyzji zależeć będzie przyszłość firmy i jej pracowników. Tu nie ma drogi na skróty. Zdarzają się sytuacje w życiu praktycznie każdego przedsiębiorcy, kiedy znajduje się pod murem. Przyczyn tego faktu może być wiele. Wystarczy zmiana koniunktury na rynku by świetnie działająca do dziś firma stanęła na skraju bankructwa. Czasami zmiana jednego przepisu w prawie może wywrócić wszystko, co do tej pory robiliśmy i na czym opierało się nasze przedsiębiorstwo do góry nogami. Trudne sytuacje wymagają mądrych decyzji. Nie trudnych lecz mądrych, popartych dogłębną analizą i chłodną kalkulacją. W sytuacji kryzysowej , znajdujemy się najczęściej wtedy kiedy brakuje nam pieniędzy na rozwój przedsiębiorstwa. Mamy świadomość, tego że jeżeli nie wykonamy kroku w przód, to w niedługim czasie będziemy cofać się w rozwoju i regres stanie się faktem. O konkurencyjności w takich okolicznościach nie mamy co marzyc.

Tego sytuacje dają nam kilka możliwości działania. Jednak najbardziej popularnym jest wzięcie kredytu na firmę. Jego forma może być dowolna. Może być to kredyt obrotowy, leasing, czy faktoring. Nie ma to znaczenia. Faktem jest  że w niedługim czasie będziemy musieli uregulować nasze zobowiązania. Niestety, wciąż wśród wielu przedsiębiorców pokutuje fakt, że kredyt na firmę to droga do bankructwa. Często, to ich przeświadczenie wynika z obserwacji firm działających zaraz po transformacji ustrojowej. W czasach tzw. dzikiego kapitalizmu, działy się, rzeczy, które do dziś zaskakują i przerażają. Dziś profil przedsiębiorcy wygląda zupełnie inaczej. Do biznesu wchodzą ludzie świadomi swoich możliwości i umiejętności. Mają plan działania, są elastyczni i otwarci na zmiany. Doskonale zdają sobie sprawę, że stagnacja to koniec ich działalności. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na obracanie nieswoimi pieniędzmi. Wolą pomnażać pożyczone pieniądze i czerpać z tego zyski. Kredyt na firmę zwiększa konkurencyjność, pozwala być o krok przed konkurencją. Dzięki niemu możemy inwestować w innowację, infrastrukturę i rozwój personelu. Zakup nowych urządzeń z pomocą kredytu, to nie zawsze wysokie odsetki ale coraz częściej wysoki zysk wypracowany z inwestycji. Firmy pozbawione wsparcia państwa musza radzić sobie na trudnym rynku. Takim wsparciem mogą być i często są kredyty. Nie należy się ich bać.

To nie przysłowiowa brzytwa ale raczej drabina do sukcesu i większe horyzonty. Jak we wszystkim tu, również obowiązuje umiar i zdrowy rozsądek. Aby ubiegać się o kredyt trzeba dokładnie wiedzieć na co przeznaczymy nasze pieniądze i w jaki sposób będą pracowały na nasze zyski. Bez tego założenia kredyt może nie być tym czego akurat w tej chwili potrzebujemy.